Ukinuta presuda u predmetu Dragan Čović i drugi

26.09.2007, 15:44
Apelaciono vijeće Odjela II za organizirani kriminal, privredni kriminal i korupciju Suda BiH je 11. septembra 2007. godine donijelo odluku po žalbama na presudu sudećeg vijeća u predmetu Dragan Čović i drugi, kojom se uvažavaju žalbe Tužilaštva BiH i branioca prvooptuženog Dragana Čovića, te se ukida presuda sudećeg vijeća od 17. novembra 2006. godine. Istom odlukom određeno je održavanje pretresa pred vijećem Apelacionog odjeljenja.

U rješenju Apelacionog vijeća stoji da su žalbe uvažene imajući u vidu utvrđene bitne povrede odredaba krivičnog postupka. 

Presudom sudećeg vijeća Dragan Čović je oglašen krivim za krivično djelo zloupotrebe položaja ili ovlasti i osuđen na kaznu zatvora u trajanju od pet godina.  Sudeće vijeće je prvostepenom presudom oslobodilo Dragana Čovića, Jozu Ivanković – Lijanovića, Slavu Ivanković – Lijanovića, Mladena Ivanković – Lijanovića, Jerku Ivanković – Lijanovića, Matu Tadića i Zdravka Lučića optužbi da su počinili ostala krivična djela sadržana u optužnici.  S obzirom da Tužilaštvo nije uložilo žalbe u odnosu na optužene Matu Tadića i Zdravka Lučića, oslobađajuća presuda sudećeg vijeća u odnosu na njih je postala pravosnažna.

Rješenje