20.08.2008, 15:22
Sud je dana, 19. augusta 2008. godine donio rješenje kojim se uvažava prijedlog odbrane optuženog Mladena Drljače i prihvata ponuđeno jemstvo u vrijednosti od 165.000,00 KM.
Optuženom Mladenu Drljači ukida se pritvor nakon što Sudu bude dostavljeno rješenje o uknjižbi založnog prava na nekretnini i nakon što optuženi Drljača preda lične dokumente. Rješenjem Suda prema optuženom Drljači izrečene su i ostale mjere obezbjeđenja koje uključuju:
-
zabranu napuštanja područja grada Banja Luke bez prethodnog odobrenja Suda;
-
privremeno oduzimanje putnih isprava uz zabranu izdavanja novih, kao i zabranu korištenja lične karte za prelazak državne granice Bosne i Hercegovine;
-
obaveza predaje pasoša, lične karte i vozačke dozvole i bilo koje druge lične isprave izdate na njegovo ime od strane ovlaštenih institucija države Bosne i Hercegovine ili bilo koje druge države;
Istim rješenjem prema optuženom Drljači izrečene su i mjere zabrane koje uključuju:
-
svakodnevno javljanje, dva puta dnevno, u Policijsku stanicu Banja Luka 2, između 8:00 i 10:00 sati i između 19:00 i 21:00 sati;
-
zabrana kontaktiranja ili uplitanja na bilo koji način sa osobama koje su kao svjedoci Tužilaštva navedene u optužnici, te kontaktiranje sa suoptuženima i potencijalnim saučesnicima i pomagačima u izvršenju predmetnog krivičnog djela;
-
zabrana razgovora o predmetu sa bilo kim, izuzev sa svojim braniocem;
-
zabrana prisustvovanja društvenim okupljanjima, kako javnim, tako i privatnim, a posebno posjećivanje svih ugostiteljskih objekata i objekata u kojima se odvijaju društvene aktivnosti na području Banja Luke.
Optuženi je dužan strogo se pridržavati izrečenih obaveza koje će trajati najkasnije do okončanja krivičnog postupka ili nove odluke Suda. Optuženom Mladenu Drljači će se odrediti pritvor ukoliko prekrši obaveze nametnute rješenjem Suda.
Predmet
Mladen Drljača
X-KR-08/503