TUŽILAŠTVO BIH I SUD BIH NASTAVLJAJU RAD NA USPOSTAVI VLADAVINE PRAVA

18.11.2013, 15:56
Nakon objavljenih Preporuka donesenih poslije nedavne sjednice Strukturalnog dijaloga o reformi pravosuđa a povodom brojnih medijskih reakcija vezanih za održanu sjednicu Strukturalnog dijaloga, te ulogu i položaj Suda BiH i Tužilaštva BiH, predsjednica Suda BiH Meddžida Kreso i glavni tužilac Tužilaštva BiH Goran Salihović, objavljuju zajedničko

                                                      SAOPŠTENJE ZA JAVNOST

 

Čelnici pravosudnih institucija BiH su na sjednici Strukturalnog dijaloga, a i nakon objavljivanja  Preporuka   ukazali  na štetnost pojedinih rješenja predloženih u nacrtima zakona koji su predmet Strukturalnog dijaloga, a koje nameću određene političke strukture. Te izmjene nisu dobre za vladavinu prava i proces evropskih integracija, te kao takve ne mogu biti prihvaćene.

 

Član 7. Zakona o Sudu BiH se ne može mijenjati, nego samo precizirati - u  ovom članu problem ne vide ni sudije ni tužioci - samo političari. Također, pojedina rješenja otvaraju prostor za neprimjereno  uplitanja izvršne i zakonodavne vlasti u rad Suda, što je protivno standardima nezavisnog sudstva.

 

Glavni tužilac i predsjednica Suda BiH ponovo upozoravaju da prijedlog u vezi sa Zakonom o VSTV BiH  predstavlja ozbiljan atak na nezavisnost pravosuđa, jer je neprihvatljivo da izvršna i zakonodavna vlast bira sudije i tužioce.

 

Nisu dobri ni prijedlozi koji se odnose na Zakon o plaćama nosilaca pravosudnih funkcija, jer bi eventualnim usvajanjem takvog prijedloga izgrađeni sistem koji garantuje nezavisnost nosilaca pravosudnih funckija bio ugrožen.

 

Nameće se zaključak da je cilj svih predloženih  rješenja stavljanje državnog pravosuđa pod kontrolu izvršne i zakonodavne vlasti.

 

Tužilaštvo BiH i Sud BiH nastavit će insistirati na visokim pravosudnim standardima koji se primjenjuju u zemljama Evropske unije. U razvijenim demokratskim zemljama nezavisno pravosuđe predstavlja treći stub vlasti  i ne postoji nijedan razlog zbog kojeg na tome ne bi trebalo ustrajati i u BiH.

 

Na našem putu očuvanja nezavisnog pravosuđa izuzetno cijenimo podršku međunarodne zajednice i svih agencija za sprovođenje zakona sa kojima radimo na uspostavi vladavine prava u našoj zemlji. Na političke pritiske odgovarat ćemo, kao i uvijek, profesionalnim radom, utvrđivanjem istine i provođenjem zakona. 

 

 

S poštovanjem,

 

 

 

Glavni tužilac Tužilaštva BiH                                                                         Predsjednica Suda BiH

Goran Salihović                                                                                              Meddžida Kreso