Marko Jurleta osuđen na godinu zatvora

06.03.2018, 11:40

Nakon razmatranja i prihvatanja sporazuma o priznanju krivnje, Sud Bosne i Hercegovine je dana, 05. marta 2018. godine donio presudu kojom je optuženi Marko Jurleta oglašen krivim za krivično djelo porezne utaje ili prevare iz člana 210., stav 4. u vezi sa stavom 1. Krivičnog zakona BiH, a sve u vezi sa članom 31. i 54., KZ BiH.  Sud je optuženog Marku Jurletu osudio na kaznu zatvora u trajanju od 1 (jedne) godine te mu kao sporednu kaznu izrekao novčanu kaznu u iznosu od 10,000.00 KM koju je optuženi dužan platiti u roku od 30 (trideset) dana od dana pravosnažnosti presude. Ukoliko optuženi ne plati novčanu kaznu u navedenom roku, Sud će bez odlaganja, u skladu sa članom 47. stav 3. KZ BiH, istu zamijeniti kaznom zatvora, tako što će se za svakih započetih 100 (stotinu) KM novčane kazne odrediti jedan dan zatvora, s tim da ne može prekoračiti propisanu kaznu za to djelo.

 

Optuženi Marko Jurleta je oglašen krivim što je u periodu novembar 2009. godine-august 2011.godine, u svojstvu stvarnog uposlenika u pravnom licu „J“ d.o.o. Gornji Vakuf/Uskoplje na komercijalnim poslovima (nabavka-prodaja), postupajući po uputama Zeko Branka, direktora i odgovornog lica u pravnom licu „J“ d.o.o. Gornji Vakuf-Uskoplje, u više navrata vršio organizaciju prihvata, istovara i prodaje kafe, koja je neprijavljena prešla carinsku liniju-prokrijumčarena u Bosnu i Hercegovinu, pri čemu je Jurleta Marko, po prethodnom dogovoru sa Duno Robertom sa austrijskim dobavljačem direktno ugovarao nabavku kafe za pravno lice „J“ d.o.o. Gornji Vakuf/Uskoplje i njeno fakturisanje od strane dobavljača, za koje je znao da se radi o fiktivnom prometu, drugim pravnim licima, a tokom 2011. godine do kraja augusta pravnom licu Ugljar Beč.

 

Na osnovu člana 188. stav 1. Zakona o krivičnom postupku BiH, optuženi je obavezan na naknadu troškova krivičnog postupka u visini od 1.444,64,00 KM, u roku od  30 (trideset) dana od dana pravosnažnosti presude, pod prijetnjom prinudnog izvršenja.