Vijeće Odjela I za ratne zločine Apelacionog odjeljenja Suda Bosne i Hercegovine u krivičnom predmetu protiv optuženog Dragana Janjića, nakon održane sjednice vijeća navedenog odjeljenja, donijelo je presudu kojom je uvažilo žalbu branioca optuženog Dragana Janjića, te je prvostepenu presudu broj S1 1 K 026633 17 Kri od 12. 10. 2018. godine, ukinulo u osuđujućem dijelu, te odredilo održavanje pretresa pred Apelacionim vijećem. Žalba Tužilaštva BiH, izjavljena u odnosu na oslobađajući dio navedene presude, odbijena je kao neosnovana, pa je ista presuda u tom dijelu potvrđena.
Prvostepenom presudom optuženi Dragan Janjić oglašen je krivim što je radnjama opisanim u osuđujućem dijelu izreke presude počinio krivično djelo zločini protiv čovječnosti iz člana 172. stav 1. tačka g) KZ BiH, u vezi sa članom 180. stav 1. istog Zakona, slijedom čega je osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 7 (sedam) godina, a u koju kaznu mu je u skladu sa članom 56. stav 1. KZ BiH uračunato vrijeme koje je proveo u pritvoru u trajanju od 3. 11. 2017. godine pa nadalje. Istom presudom je primjenom člana 284. tačka c) ZKP BiH optuženi oslobođen od optužbe da bi radnjama opisanim u oslobađajućem dijelu izreke pobijane presude počinio krivično djelo zločini protiv čovječnosti iz člana 172. stav 1. tačka e), u vezi sa članovima 31. i 180. stav 1. istog zakona.
Protiv prvostepene presude žalbu je blagovremeno izjavilo Tužilaštvo BiH i to u odnosu na oslobađajući dio presude zbog pogrešnog utvrđenog činjeničnog stanja, kao i odluke o krivičnopravnoj sankciji, s prijedlogom da se pobijana presuda preinači u njenom oslobađajućem dijelu, tako da se optuženi oglasi krivim i za radnje za koje je pobijanom presudom oslobođen, a slijedom čega će odgovornost optuženog i za ove radnje biti uključena u pravilnu i zakonito izrečenu sankciju, koja će biti u dužem trajanju od osuđene.
Žalbu protiv navedene presude izjavio je i branilac optuženog, i to zbog bitne povrede odredaba krivičnog postupka, povrede krivičnog zakona, pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja, kao i odluke o krivičnopravnoj sankciji i imovinskopravnom zahtjevu, s prijedlogom da se pobijana presuda ukine i održi pretres.
Odgovore na izjavljene žalbe dostavili su i Tužilaštvo BiH, kao i odbrana optuženog, sve sa prijedlogom da se žalba suprotne strane odbije kao neosnovana.
Na sjednici Apelacionog vijeća održanoj dana, 26. 3. 2019. godine u smislu člana 304. ZKP BiH, a na kojoj je javnost djelimično bila isključena, tužilac i odbrana optuženog Dragana Janjića su ukratko izložili žalbene razloge, te su od svih strana u postupku ukratko izneseni i odgovori.