Апелационо вијеће донијело пресуду у предмету Гојко Јанковић

19.11.2007, 16:41
Апелационо вијеће Одсјека I за ратне злочине Суда БиХ донијело је правоснажну пресуду у предмету Гојко Јанковић, којом се дјелимично уважава жалба браниоца оптуженог, па се првостепена пресуда Суда БиХ од 16. фебруара 2007. године преиначава у правној оцјени радњи извршења кривичног дјела злочина против човјечности за које је судско вијеће оптуженог прогласило кривим. У осталом дијелу пресуда судског вијећа остаје неизмијењена, тако да је постала правоснажна и казна дуготрајног затвора у трајању од 34 године, коју је оптуженом изрекло претресно вијеће.

Пресудом судског вијећа Гојко Јанковић је проглашен кривим за кривично дјело злочина против човјечности. Оптужени је, дана 14. априла 1992. године, наредио групи војника којом је командовао да изврши напад на заселак Брежине / Зубовићи, општина Фоча, насељен цивилима муслиманске националности.  Након напада, неки од цивила су присилно одведени у заробљеништво, гдје су испитивани и претучени, а потом спроведени у логор смјештен у Казнено-поправном дому у Фочи.  Надаље, оптужени је 3. јула 1992. године командовао групом војника која је извршила напад на муслиманско цивилно становништво које се крило у шуми на брду Кремник.  У току овог напада три цивила су погинула, неколико је рањено, док је седам мушкараца и тридесеторо жена и дјеце заробљено.  Заробљени цивили су испитивани и брутално пребијени, да би оптужени и неколико војника под његовом командом накнадно стријељали седам заробљених мушкараца.  У периоду од средине јула до средине августа 1992. године оптужени је, између осталог, у више наврата силовао једно женско лице које је држано у заробљеништву у Спортској дворани “Партизан” у Фочи.

Оптужени је ослобођен оптужбе да је у периоду од 7. априла до почетка маја 1992. године више пута учествовао у силовању другог женског лица.

Вријеме које је оптужени провео у притвору од 14. марта 2005. године урачунаће се у изречену казну затвора. Предмет Гојко Јанковић је други предмет који је Међународни кривични суд за бившу Југославију уступио властима Босне и Херцеговине на даље процесуирање.