Oliver Krsmanović osuđen na 18 (osamnaest) godina zatvora

31.08.2015, 15:49
Nakon okončanja glavnog pretresa prvostepeno vijeće Odjela I za ratne zločine Suda Bosne i Hercegovine izreklo je 31. augusta 2015. godine presudu kojom je optuženi Oliver Krsmanović oglašen krivim za krivično djelo zločini protiv čovječnosti iz člana 172. stav 1. tačka h) u vezi sa tačkama a), e), f), i) i k) Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine (KZ BiH), u vezi sa članovima 29. i 31. KZ BiH, a sve u vezi sa članom 180. stav 1. KZ BiH. Sud BiH je optuženom Oliveru Krsmanoviću izrekao kaznu zatvora u trajanju od 18 (osamnaest) godina.

 

Istom presudom, na osnovu člana 284. stav 1. tačka c. Zakona o krivičnom postupku BiH (ZKP BiH) optuženi Oliver Krsmanović oslobođen je optužbi da je radnjama opisanim u tačkama 9., 10., 11., 12. ove presude počinio krivično djelo zločini protiv čovječnosti iz člana 172. stav 1. tačka h) u vezi sa tačkama a), f) i g) KZ BiH u vezi sa članom. 29.i članom 180.stav1. istog zakona i krivično djelo povrede zakona i običaja rata iz čl. 179. stav 2. tačka d)  KZ BiH u vezi čl. 29. i čl. 180. st.1. istog zakona.

 

Optuženi Oliver Krsmanović oglašen je krivim što je u vremenskom periodu od proljeća 1992.godine do jeseni 1995. godine, u okviru širokog i sistematskog napada vojske i policije Srpske Republike BiH, kao i paravojnih formacija, usmjerenog protiv civilnog nesrpskog stanovništva, znajući za takav napad, kao pripadnik 2. Podrinjske lake pješadijeske brigade u periodu 19.05.1992.godine do 07.12.1993.godine, a potom kao pripadnik 5. podrinjske lake pješadijske brigade u periodu 01.12.1994.godine do 31.12.1995.godine, izvršio i  pomagao u ubistvima; prisilnim nestancima nesrpskog civilnog stanovništva; teškom oduzimanju fizičke slobode suprotno osnovnim pravilima međunarodnog prava; progonu  civilnog stanovništva nesrpske nacionalnosti na nacionalnoj, etničkoj i vjerskoj osnovi te drugim nečovječnim djelima učinjenim u namjeri nanošenja velikih patnji, ozbiljnih fizičkih povreda i narušavanja zdravlja nesrpskih civila.

 

Vrijeme koje je optuženi Oliver Krsmanović proveo u pritvoru uračunat će se u izrečenu kaznu zatvora.

 

Na osnovu člana 188. stav 4. i 189. stav 1. ZKP BiH optuženi je oslobođen dužnosti nadoknade troškova krivičnog postupka.      

 

Na osnovu člana 198. stav 2. i 3. ZKP BiH oštećeni se sa imovinskopravnim zahtjevom upućuju na parnicu.

 

Protiv ove presude dozvoljena je žalba u roku od 15 dana od dana prijema pismenog otpravka.

 

Nakon izricanja presude Suda BiH od 31. augusta 2015. godine i u skladu sa članom 126. i 126.a tačka d) u vezi sa članom 126.c i 126. e) Zakona o krivičnom postupku Bosne i Hercegovine, Sud BiH je donio rješenje kojim se optuženom Oliveru Krsmanoviću određuju sljedeće mjere zabrane:

 

·          zabrana napuštanja mjesta boravišta (kućni pritvor – uz obavezu da službenici nadležne policije jednom dnevno vrše nasumične provjere poštivanja ove mjere);

 

·          zabrana putovanja (uz privremeno oduzimanje putnih isprava i zabranu izdavanja novih putnih isprava, kao i zabranu korištenja lične karte za prelazak državne granice Bosne i Hercegovine).

 

Izrečene mjere zabrane će trajati dok za njima postoji potreba, a najduže do upućivanja optuženog na izdržavanje kazne zatvora

 

 

 

*****

 

 

Svako se smatra nevinim za krivično djelo dok se pravomoćnom presudom ne utvrdi njegova krivnja (Član 3. ZKP BiH).

 Prvostepeno vijeće donosi odluku na osnovu dokaza koje na glavnom pretresu izvedu tužilac i odbrana. Prvostepeno vijeće presudu zasniva na dokazima izvedenim na glavnom pretresu koji moraju biti van razumne sumnje da bi se mogla donijeti osuđujuća presuda.

 Ova odluka nije pravosnažna. Protiv ove odluke je dozvoljena žalba koju će razmatrati Apelaciono odjeljenje ovog suda. U žalbi se mogu iznositi novi dokazi ako stranke i odbrana dokažu da nisu bili u mogućnosti da ih iznesu u prvostepenom postupku.

Poštivanje principa pretpostavke o nevinosti integralni je dio prava na pravično suđenje. Ne preporučuje se komentarisanje odluka prvostepenog vijeća do donošenja pravosnažne odluke. Mišljenja i informacije u vezi sa sudskim postupcima koji su u toku treba da budu prenošene i širene samo onda kada to ne stvara predrasude u pogledu pretpostavke o nevinosti osumnjičenog ili optuženog (Dodatak Preporuci Rec (2993) 13 Komiteta ministara Vijeća Evrope od 10. jula 2003. godine).

 

Ukoliko dođe do komentarisanja ove odluke, preporučuje se korištenje dodatnih pojašnjenja ovlaštenog portparola Suda. Poželjno je u komentare uključiti i mišljenja kompetentnih sagovornika iz akademske i advokatske zajednice.