Predmet nastao: Podizanjem optužnice.
Optužnica: Optužnica tereti optuženog Harisa Čauševića za krivična djela: • terorizam iz člana 201. stav 3. u vezi sa stavom 5. tačke d) i f) u vezi sa stavom 1. sve u vezi sa članom 29. Krivičnog zakona BiH (KZBiH); • terorizam iz člana 201. stav 4. sve u vezi sa članom 29. KZBiH; • terorizam iz člana 201. stav 1. u vezi sa stavom 5. tačke d) sve u vezi sa članom 26. KZBiH sve u smislu člana 53. KZBiH – sticaj. Optužnica tereti optuženog Nasera Palislamovića za krivično djelo: • terorizam iz člana 201. stav 3. u vezi sa stavom 5. tačke d) i f) u vezi sa stavom 1. sve u vezi sa članom 29. KZBiH; • terorizam iz člana 201. stav 4. u vezi sa članom 29. KZBiH sve u smislu člana 53. KZBiH – sticaj.
Tužilački broj: T20 0 KT 0000441 10
Broj optuženih: 2
Tužilac: Ozrenka Nešković
Sudija za prethodno saslušanje: Tatjana Kosović
Postupajuće sudsko vijeće/sudija pojedinac u prvostepenom postupku: Goran Radević, Mirsad Strika, Biljana Ćuković
Postupajuće sudsko vijeće/sudija pojedinac u drugostepenom postupku: Azra Miletić, Tihomir Lukes, Dragomir Vukoje
Datum potvrđivanja optužnice : 22.12.2010.
Predmet pravosnažno okončan : 12.06.2014.
Odjel: Odjel II
Činjenični supstrat optužnice:
Tokom 2010. godine u Bugojnu, optuženi Haris Čaušević i Naser Palislamović su se u više navrata sastajali i dogovorili da 27.6.2010. godine u ranim jutarnjim satima počine teroristički čin nanošenjem velike štete na zgradi Policijske uprave Bugojno (PU Bugojno) u Bugojnu. Oni su znali da po prirodi poslova koji se obavljaju u zgradi PU Bugojno svaki dan boravi njima nepoznati broj policijskih službenika na obavljanju policijskih poslova. Također su znali da zbog obezbjeđenja vjerskog događaja na Ajvatovici, koji se obilježava 27.6.2010 godine, u ranim jutarnjim satima tog dana u zgradi PU Bugojno boravi povećani broj policijskih službenika. Optuženi su prvobitno dogovorili da se teroristički napad na PU Bugojno izvrši gađanjem iz ručnog bacača granata – RPG-a serijskog broja 54536, a na insistiranje Nasera Palislamovića da se izvrši podmetanjem i aktiviranjem eksplozivne naprave. U ranim jutarnjim satima, dana 27.6.2010. godine, Adnan Haračić je došao u kuću Harisa Čauševića gdje je Čaušević najprije jednu protivtenkovsku razorno – probojnu minu – 6 (TMRP-6) sam odnio i zakopao u zemlju preko puta svoje kuće u namjeri da je upotrijebi za kasniji teroristički napad. Zatim je napravio dvije improvizovane eksplozivne naprave. Adnan Haračić, koji je u ruksaku na leđima nosio eksplozivnu napravu, je zajedno sa Harisom Čauševićem transportovao, upakovanu u bijelu plastificiranu vreću, drugu improvizovanu eksplozivnu napravu, koju mu je već prethodno dao Naser Palislamović. Haris Čaušević i Adnan Haračić su, prije dolaska do stambene zgrade koja se nalazi u neposrednoj blizini zgrade PU Bugojno, improvizovanu eksplozivnu napravu koja se nalazila u ruksaku i koju je nosio optuženi Adnan Haračić, sakrili tako što su je na skrovitom mjestu prekrili kamenjem i pijeskom u namjeri da tu improvizovanu eksplozivnu napravu iskoriste za kasniji teroristički napad. Nakon toga su dalje gurajući drugu eksplozivnu napravu u ručnim kolicima – „tačkama“ došli do zgrade koja se nalazi u neposrednoj blizini zgrade PU Bugojno, gdje je optuženi Haris Čaušević, dalje sam u 4:50 sati istog dana, izvršio postavljanje tako pripremljene improvizovane eksplozivne naprave na stražnji zid zgrade PU Bugojno. Aktiviranjem eksplozivne naprave došlo je do eksplozije od koje je policijski službenik, koji se u tom momentu nalazio na obavljanju poslova u zgradi PU Bugojno, Tarik Ljubuškić smrtno stradao. Teške tjelesne povrede opasne po život zadobila je Edina Hindić, a lake tjelesne povrede zadobili su Muamer Karadža, Sanel Hodžić, Sulejman Bešić, Marinko Kolak i Mugdim Škandro. Tom prilikom pričinjena je velika materijalna šteta i to: na objektu – zgradi PU Bugojno u iznosu od najmanje 506.051,91 KM, te na okolnim stambenim zgradama, poslovnim objektima i velikom broju vozila u iznosu od najmanje 213.111,76 KM.
Optuženi Haris Čaušević prisustvovao je redovnim sedmičnim sastancima, kojim je rukovodio Rijad Rustempašić, a u njegovom odsustvu Haris Čaušević, gdje se govorilo i tumačilo šta znači džihad, diskutovalo o neophodnosti i načinima vrbovanja islamskih vjernika za uspostavljanje šerijatske države u BiH. Optuženi Haris Čaušević i Naser Palislamović su, u cilju stvaranja uslova za izvođenje terorističkog čina, a radi nasilnog uspostavljanja šerijatske države u BiH, prikupljali i posjedovali veliki broj video klipova-video zapisa u kojima se veličaju teroristički napadi i borbe u Čečeniji.
Tokom 2008, 2009 i 2010. godine optuženi Haris Čaušević je, na njemu poznat način, pribavljao i posjedovao veće količine raznog oružja, municije, minsko-eksplozivnih sredstava i vojne opreme. U svrhu neovlaštenog pristupa resursima informacionih sistema u okviru kojih se nalaze i internet-adrese www.sudbih.gov.ba www.cipswebiddeea.gov.ba i www.narodnaskupstinars.net Optuženi je na svom laptopu imao u tekstualnom formatu tzv. „penetracione vektore“ pomoću kojih je moguć nedozvoljen pristup računarskom sistemu i resursima informacionih sistema unutar kojih se nalaze pomenute adrese čime je omogućeno otvaranje dokumenata i podataka radi uvida, preinačavanja, brisanja tj. uništavanja u cijelosti ili djelimično
Napomene:
Sud Bosne i Hercegovine je 13. 1. 2012. godine u predmetu Haris Čaušević i dr. (S1 2 K 002596 11 K) donio rješenje kojim se postupak u odnosu na optužene Emina Osmanagića, Harisa Špagu i Nedžada Kešku razdvaja, te se vodi pod oznakom Emin Osmanagić i dr. (S1 2 K 008650 12 K).
Sud je 25.4.2012. godine u predmetu Haris Čaušević i dr. (S1 2 K 002596 11 K) donio rješenje kojim se postupak u odnosu na optuženog Adnana Haračića razdvaja, te se vodi pod oznakom Adnan Haračić (S1 2 K 009806 12 K).
| Optuženi/na: | Haris Čaušević |
|---|---|
| Branilac: | Edin Šabanović i Ifet Feraget |
| Presuda/Odluka | Djelimična |
| Optuženi/na: | Naser Palislamović |
|---|---|
| Branilac: | Kerim Čelik i Senad Dupovac |
| Presuda/Odluka | Oslobađajuća |
1.
| Optuženi/na: | Haris Čaušević | ||
|---|---|---|---|
| Djelo: | terorizam iz člana 201. stav 3. u vezi sa stavom 5. tačke d) i f) u vezi sa stavom 1. sve u vezi sa članom 29. Krivičnog zakona BiH (KZBiH); - terorizam iz člana 201. stav 4. sve u vezi sa članom 29. KZBiH; - terorizam iz člana 201. stav 1. u vezi sa stavom 5. tačke d) sve u vezi sa članom 26. KZBiH sve u smislu člana 53. KZBiH – sticaj. | ||
| Mjesto učinjenja djela: | Bugojno | ||
| Vrijeme učinjenja djela: | 2010. | ||
| Krivičnim djelom oštećena: | Privatna i javna imovina | Broj oštećenih/žrtava: | 12 |
2.
| Optuženi/na: | Naser Palislamović | ||
|---|---|---|---|
| Djelo: | terorizam iz člana 201. stav 3. u vezi sa stavom 5. tačke d) i f) u vezi sa stavom 1. sve u vezi sa članom 29. KZBiH; - terorizam iz člana 201. stav 4. u vezi sa članom 29. KZBiH sve u smislu člana 53. KZBiH – sticaj. | ||
| Mjesto učinjenja djela: | Bugojno | ||
| Vrijeme učinjenja djela: | 2010. | ||
| Krivičnim djelom oštećena: | Privatna i javna imovina | Broj oštećenih/žrtava: | Nije utvrđen tačan broj |
| Optuženi/na: | Haris Čaušević |
|---|---|
| Pritvor | Period: 27.06.2010. - 30.09.2015. |
| Optuženi/na: | Naser Palislamović |
|---|---|
| Pritvor | Period: 02.07.2010. - 20.12.2013. |
Sud Bosne i Hercegovine potvrdio je optužnicu Tužilaštva BiH, 22.12.2010. godine koja optužene Harisa Čauševića, Nasera Palislamovića i Adnana Haračića tereti da su počinili krivično djelo terorizam, a optužene Emina Osmanagića, Harisa Špagu i Nedžada Kešku krivično djelo pomoć učiniocu poslije učinjenog krivičnog djela.
Na ročištu za izjašnjenje o krivnji, održanom 9.2.2011. godine, optuženi Haris Čaušević, Adnan Haračić i Emin Osmanagić izjasnili su se da nisu krivi. Optuženi Naser Palislamović nije pristupio ročištu, dok su se optuženi Haris Špago i Nedžad Keško odbili izjasniti o krivnji. Shodno tome Sud je, u skladu sa Zakona o krivičnom postupku BiH, konstatovao da optuženi poriču krivnju.
Sudeće vijeće u sastavu: Goran Radević, Mirsad Strika, Biljana Ćuković.
Sud Bosne i Hercegovine donio je 20.12.2013. godine prvostepenu presudu kojom je optuženi Haris Čaušević oglašen krivim da je počinio krivično djelo terorizam iz člana 201. stav 3. u vezi sa stavom 5. tačke a), d) i f) KZBiH. S tim u vezi Sud je optuženom Harisu Čauševiću izrekao kaznu dugotrajnog zatvora u trajanju od 45 (četrdeset i pet) godina. Istom presudom Sud je optuženog Harisa Čauševića oslobodio po određenim tačkama za krivično djelo terorizam. Sud je izrekao mjeru sigurnosti oduzimanja predmeta, te je od optuženog Harisa Čauševića oduzeo predmete korištene u izvršenju krivičnog djela. Sud je optuženog Nasera Palislamovića oslobodio optužbe da je počinio krivično djelo terorizam iz člana 201. stav 3. i 4. u vezi sa stavom 5. tačke d) i f) u vezi sa stavom 1. sve u vezi sa članom 29. KZ BiH.
Žalbu na prvostepenu presudu uložila je odbrana optuženog.
Sjednica vijeća Apelacionog odjeljenja održana je 12.6.2014. godine.
Apelaciono vijeće u sastavu: Azra Miletić, Tihomir Lukes, Dragomir Vukoje.
Vijeće Apelacionog odjeljenja Suda BiH donijelo je 12.6.2014. drugostepenu presudu kojom je uvažilo žalbu branioca optuženog Harisa Čauševića i u osuđujućem dijelu ukinulo presudu Suda BiH od 20.12.2013. godine, te odredilo održavanje pretresa pred vijećem Apelacionog odjeljenja Suda Bosne i Hercegovine.
Pretres pred vijećem Apelacionog odjeljenja počeo je 14.1.2015. godine.
Apelaciono vijeće u sastavu: Tihomir Lukes, Senadin Begtašević, Mr Dragomir Vukoje.
Vijeće Apelacionog odjeljenja Suda BiH donijelo je 15.7.2015. godine drugostepenu presudu kojom je odbijena, kao neosnovana, žalba Tužilaštva Bosne i Hercegovine, te je prvostepena presuda od 20.12 2013. godine potvrđena u oslobađajućem dijelu u odnosu na optuženog Nasera Palislamovića. Optuženi Haris Čaušević oglašen je krivim za krivično djelo terorizam iz člana 201. stav 3. u vezi stava 5. tačka d) KZ BiH. S tim u vezi, Sud je optuženom izrekao kaznu dugotrajnog zatvora u trajanju od 35 (trideset i pet) godina. Sud je u odnosu na optuženog odbio jednu tačku optužbe.